Кафедра "Натуральна-навуковых і творчых дысцыплін"

Кафедра створана ў выніку аб'яднання двух структурных падраздзяленняў - кафедры "Натуральнанавуковыя дысцыпліны" і кафедры "Гуманітарныя і творчыя дысцыпліны" - з мэтай удасканалення даўніверсітэцкай падрыхтоўкі і прафесійнай арыентацыі моладзі, а таксама для арганізацыі метадычнай дапамогі ў вывучэнні дысцыплін фізіка-матэматычнага, гуматарнага. і падрыхтоўкі да цэнтралізаванага тэсціравання і ўступных іспытаў па фізіцы, матэматыцы, рускай мове, беларускай мове, англійскай мове, малюнку, жывапісе, чарчэнні, кампазіцыі вучняў школ, тэхнікумаў, каледжаў, ліцэяў, гімназій горада Мінска і Рэспублікі Беларусь.

У склад кафедры ўваходзяць: 1 дацэнт (Барбарчык Н. І.), 2 старшыя выкладчыкі, 1 выкладчык.

Кафедра "Натуральнанавуковыя і творчыя дысцыпліны" з'яўляецца агульнаадукацыйным вучэбна-навуковым падраздзяленнем БНТУ, якое забяспечвае правядзенне вучэбнай, метадычнай, навуковай, ідэалагічнай і выхаваўчай работы.

Галоўныя задачы кафедры:

• арганізацыя і правядзенне вучэбнай, вучэбна-метадычнай і навукова-метадычнай работы па прыродазнаўчых, гуманітарных і творчых дысцыплінах: матэматыцы, фізіцы, рускай мове, беларускай мове, англійскай мове, малюнку, жывапісе, чарчэнні, кампазіцыі;
  • арганізацыя і правядзенне навуковых даследаванняў па профілі кафедры;
  • падрыхтоўка навучэнцаў і абітурыентаў да паспяховага паступлення ў вышэйшую навучальную ўстанову, а таксама забеспячэнне іх адаптацыі да навучання ў ВНУ.

Кафедра ажыццяўляе наступныя функцыі:

• праводзіць модульна-рэйтынгавую сістэму арганізацыі навучальнага працэсу са слухачамі ІІФАіНА;
  • праводзіць усе віды навучальных заняткаў па розных формах навучання;
  • распрацоўвае тыпавыя і працоўныя праграмы па навучальных дысцыплінах;
  • арганізуе метадычнае і матэрыяльнае забеспячэнне навучальнага працэсу, падрыхтоўку падручнікаў, навучальных дапаможнікаў, распрацоўку вучэбна-метадычных матэрыялаў для правядзення ўсіх відаў навучальных заняткаў;
  • забяспечвае бесперапыннае ўдасканаленне якасці выкладання навучальных дысцыплін;
  • удзельнічае ў рабоце вучэбна-метадычных аб'яднанняў у ІІФАіНА і іншых арганізацыях;
  • праводзіць залікі і атэстацыю слухачоў ПЗ аналізуе іх вынікі;
  • праводзіць навуковыя даследаванні па праблемах, якія адпавядаюць профілі кафедры;
  • ажыццяўляе выхаваўчую работу сярод слухачоў ІІФАіНА;
  • удзельнічае ў прафесійнай арыентацыі моладзі, знаёміць з правіламі прыёму ў БНТУ.

Пры кафедры працуе "Школа юных архітэктараў і дызайнераў" для навучэнцаў 6-10 класаў, мэта якой - развіццё натуральных творчых здольнасцяў дзіцяці, яго асацыятыўнага, прасторавага і праектнага мыслення. Праграма "Школы юных архітэктараў і дызайнераў" накіравана на навучанне школьнікаў асновам архітэктурна-мастацкай творчасці, далучэнне іх да нацыянальнай культуры і ўключае ў сябе заняткі па архітэктурна-дызайнерскім праектаванні, асновах мадэлявання і макетавання, малюнку, жывапісу, гісторыі мастацтва, кампазіцыі і чэргі. Больш падрабязна

Кіраўніцтва
220013 г. Мінск, пр. Незалежнасці, 65, навучальны корпус №3
Час працы
пн-чт 8:15–17:30 пт 8:15-16:15
Кіраўніцтва
Кантакты
Гарачая лінія
272 39 25 Подготовительные курсы 255 76 71
Па пытаннях атрымання даведак
Па пытаннях засялення ў інтэрнат
Усе кантакты
Абітурыент?
Выбірай спецыяльнасць!
Аб'ява
26 красавіка 2024 11:06
ПАЛАЖЭННЕ аб правядзенні алімпіяды па матэматыцы ў Беларускім нацыянальным тэхнічным універсітэце
Алімпіяда па матэматыцы ў БНТУ ў 2024 годзе праводзіцца на базе кафедры "Вышэйшая матэматыка" факультэта інфармацыйных тэхналогій і робататэхнікі на падставе загада рэктара БНТУ аб правядзенні алімпіяды па матэматыцы. Агульнае кіраўніцтва арганізацыяй і правядзеннем алімпіяды ажыццяўляе загадчык кафедры "Вышэйшая матэматыка". Мэта правядзення алімпіяды: актывізацыя творчых здольнасцей, стымуляванне актыўнасці студэнтаў у вывучэнні матэматыкі, стварэнне студэнцкай каманды для ўдзелу ў рэспубліканскіх і міжнародных алімпіядах па матэматыцы, абмен вопытам па методыцы выкладання матэматыкі, выяўленне студэнтаў, здольных займацца навукова-даследчай дзейнасцю.
27 лістапада 2023 8:18
Размоўны клуб: Давайце размаўляць па-руску!
Галоўная мэта гутарковага клуба - зносіны на рускай мове. У нефармальнай абстаноўцы вы зможаце: Разнастаіць вывучэнне мовы Палепшыць свае навыкі гутарковай гаворкі Весела і з карысцю правесці час.
Кафедра белорусского и русского языков
19 чэрвеня 2023 15:47
Тэсціраванне па рускай мове як замежнай і беларускай мове як замежнай
Рэспубліканскі інстытут вышэйшай школы паведамляе, што замежныя грамадзяне могуць прайсці сертыфікацыйнае тэсціраванне па рускай мове як замежнай і беларускай мове як замежнай.
Факультет международного сотрудничества
Дадаць аб'яву Дадаць